detalji
Putin pomrsio konce Zelenskom! Dogovori sa SAD pali u vodu, Rusi ne pristaju na mirovni plan!
Izvor je dodao da Rusija trenutni dokument smatra "prilično tipičnim ukrajinskim planom", ali da će ga "razmotriti hladne glave".
Rusija će zatražiti značajne izmene nacrta mirovnog plana koji su dogovorile Ukrajina i Sjedinjene Američke Države, tvrdeći da trenutni predlog ne zadovoljava ključne ruske interese. Moskva plan od 20 tačaka vidi tek kao početnu osnovu za dalje pregovore, otkrio je izvor iz Kremlja za "Bloomberg".
Prema izvoru, Moskva smatra da planu "nedostaju odredbe važne za Rusiju i da ne daje odgovore na mnoga pitanja". Kremlj posebno insistira na "garancijama protiv budućeg širenja vojnog saveza NATO na istok", kao i na obavezi neutralnog statusa Ukrajine u slučaju njenog ulaska u Evropsku uniju.
Pored toga, Rusija je nezadovoljna zbog "izostanka ograničenja" u pogledu veličine ukrajinskih oružanih snaga i vrsta naoružanja koje Ukrajina može da poseduje. Među zahtevima su i "jasne garancije" u vezi sa statusom ruskog jezika u Ukrajini, ukidanje zapadnih sankcija, kao i rešavanje pitanja ruske imovine zamrznute na Zapadu.
Izvor je dodao da Rusija trenutni dokument smatra "prilično tipičnim ukrajinskim planom", ali da će ga "razmotriti hladne glave".
Mirovni plan od 20 tačaka
Podsetimo, Ukrajina je objavila kompletan mirovni plan od 20 tačaka kreiran zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, koji bi trebalo da postane osnovni dokument za završetak rata, preneo je Unian.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski naglasio je da bi Rusija trebalo da odgovori na plan danas tokom sastanka sa američkom stranom i da je Ukrajina spremna na pregovore na najvišem nivou, posebno oko teritorijalnih pitanja.
- Ukrajina nikada nije bila niti će biti prepreka miru. Aktivno radimo i činimo sve da postoje dokumenti i da ti dokumenti budu realistični. Najvažnije je da Rusija ne potkopa ovu diplomatiju i da se stoprocentno ozbiljno odnosi prema okončanju rata. Ako to ne bude slučaj, mora da usledi dodatni pritisak na Rusiju. Svet ima sve instrumente da taj pritisak bude delotvoran i da se postigne mir - istakao je Zelenski.
Šta ako Rusija ponovo napadne Ukrajinu
Među ostalim ključnim tačkama nacrta plana koje je Zelenski izneo, uključujući predloge iz Kijeva, nalaze se potvrda suvereniteta Ukrajine i sporazum o nenapadanju između Rusije i Ukrajine, kao i bezbednosne garancije koje bi Ukrajini pružili SAD, NATO i evropske države.
Prema Zelenskom, ta garancija bi "odražavala član 5", osnovni princip kolektivne odbrane NATO-a. Plan predviđa vojni odgovor i ponovno uvođenje sankcija Moskvi ukoliko Rusija napadne Ukrajinu, dok bi garancije bile povučene ako Ukrajina prva napadne Rusiju ili bez provokacije otvori vatru na rusku teritoriju.
Plan obuhvata i paket za posleratni ekonomski oporavak Ukrajine, uključujući osnivanje Ukrajinskog razvojnog fonda za ulaganja u tehnologiju, podatkovne centre i veštačku inteligenciju, kao i ulaganja američkih kompanija u ukrajinski sektor prirodnog gasa. Zelenski je ukupne ekonomske gubitke izazvane ratom procenio na 800 milijardi dolara.
Predlaže se i kompromisno rešenje za rad Nuklearne elektrane Zaporožje, koja je trenutno pod ruskom kontrolom, prema kojem bi elektranom upravljalo zajedničko američko-ukrajinsko preduzeće. Pedeset odsto proizvedene električne energije pripalo bi Ukrajini, dok bi ostatkom raspolagale Sjedinjene Američke Države.
Plan takođe predviđa povlačenje ruskih trupa iz Dnjepropetrovske, Nikolajevske, Sumske i Harkovske oblasti.
Ceo proces bio bi formalizovan pravno obavezujućim sporazumom, čiju bi primenu nadzirao i garantovao Savet za mir, kojim bi predsedavao američki predsednik Donald Tramp, dok bi potpuni prekid vatre stupio na snagu odmah po postizanju saglasnosti svih strana.
Bonus video:
(Espreso/Blic, Bloomberg, Index.hr/TM)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!




